Trójmiasto jest dzisiaj wielką, tętniącą życiem metropolią. Łączą je wspólne tereny oraz ulica, którą można przejechać od najdalszych zakątków Gdańska po Gdynię, nie zauważając nawet, że po drodze mija się granice miast. Zachowana ciągłość zabudowy sprzyja myślom o jednorodności tej aglomeracji. Tymczasem historia każe nam patrzeć na Trójmiasto, jako na dwa osobne organizmy.
W momencie powstania polskiego portowego miasta Gdynia, Sopot i Gdańsk wchodziły w skład nietypowego tworu administracyjnego, jakim było Wolne Miasto. W teorii Wolne Miasto Gdańsk zarządzane było przez Ligę Narodów. W praktyce jednak najwięcej do powiedzenia mieli tam Niemcy. Po drugiej wojnie światowej doszło do scalenia organizmu, jakim jest dziś Trójmiasto. Jednak ślady jego osobnej historii możemy znaleźć na starych, często na wpół już zapomnianych cmentarzach.
Nawet najstarsze cmentarze w Gdyni były od początku polskie. W Gdańsku i Sopocie znajdziemy za to ślady dawnych cmentarzy niemieckich i żydowskich. Niektóre z nich zlikwidowano, jednak na tych, które istnieją do dziś, trafimy na przeplatające się ze sobą nagrobki dawnych Gdańszczan i zmarłych już po wojnie Polaków.
Działające cmentarze w Gdańsku, Gdyni i Sopocie
Współcześnie najwięcej działających cmentarzy znajdziemy w Gdańsku. To największe miasto aglomeracji trójmiejskiej, siłą rzeczy potrzebuję więc najwięcej nekropolii. Najbardziej znane z nich to cmentarz Srebrzysko we Wrzeszczu i cmentarz Łostowicki, znajdujący się na pograniczu dzielnic Siedlce, Ujeścisko i Chełm. Wokół tych cmentarzy znajduje się najwięcej firm oferujących usługi pogrzebowe i kamieniarskie.
To właśnie na tych cmentarzach najczęściej organizuje się obecnie pogrzeby. Do innych czynnych, choć mniejszych, a więc mniej popularnych, należą cmentarze na Matarni, w Oliwie, w Nowym Porcie i na Oruni. Jest też kilka wciąż jeszcze czynnych cmentarzy przykościelnych. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje Cmentarz Garnizonowy we Wrzeszczu. Jest ona najstarszą gdańską wciąż działającą nekropolią.
W Sopocie przy ul. Malczewskiego mieszczą się dwa duże, działające cmentarze. Po jednej stronie ulicy jest to Cmentarz Komunalny, a po drugiej mieści się Cmentarz Katolicki. Obok cmentarza katolickiego pozostawiono, jako pomnik pamięci, nieczynny już Cmentarz Żydowski.
Najbardziej znane nekropolie w Gdyni to Cmentarz Witomiński, zawdzięczający swoją nazwę dzielnicy, w której się znajduje, oraz Cmentarz Komunalny przy ulicy Spokojnej. Na każdym z nich również regularnie odbywają się pogrzeby.