Zaznacz stronę

Bliscy osoby zmarłej bardzo często stają przed koniecznością zadecydowania o rodzaju pogrzebu. Jeśli osoba zmarła nie wyraziła swojej woli odnośnie rodzaju pochówku, to warto skonsultować się z doświadczonymi pracownikami domu pogrzebowego, którzy będą w stanie opowiedzieć więcej o poszczególnych formach pogrzebu.

Jak wygląda pochówek z urną?

Zakład pogrzebowy Credo w Gdańsku oferuje pogrzeb zarówno z urną, jak i tradycyjną trumną. Ostatnimi czasy na kremację decyduje się coraz więcej osób. Wszystko dlatego, że na jej temat krąży coraz mniej mitów. Jeszcze do niedawna powszechne było przekonanie, że pochówek urnowy jest mniej uroczysty, niż pogrzeb z tradycyjną trumną. Tymczasem zwyczaj palenia ciał zmarłych jest obecny w wielu kulturach od zarania wieków.

Wiele osób zastanawia się również, jak wygląda podejście Kościoła Katolickiego do procesu kremacji. Otóż, jest ona dozwolona od soboru watykańskiego II. Pochówek może wyglądać różnie. Często jest tak, że nabożeństwo jest odprawiane przy trumnie z ciałem osoby zmarłej, a spalenie następuje później. Po nim przychodzi pora na pochówek. W takich okolicznościach rodzina osoby zmarłej ma okazję pożegnać się z nią przy otwartej trumnie. Zdarza się również, że spalenia dokonuje się jeszcze przed nabożeństwem, a jest ono odprawiane już przy urnie.

Obecne statystyki jasno wykazują, że co piąty pochówek to pochówek urnowy.

Dlaczego kremacja staje się tak popularna?

Podkreślić trzeba, że zasiłek pogrzebowy w Polsce to obecnie jedynie 4000 zł. Jest to kwota na tyle mała, że praktycznie nigdy nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów pogrzebu. Tymczasem pogrzeb urnowy okazuje się nawet o 1/3 tańszy od pogrzebu tradycyjnego. Warto zwrócić uwagę także na inny aspekt – na cmentarzach często brakuje miejsc, a urna potrzebuje o wiele mniej przestrzeni, niż tradycyjna trumna. W grobie rodzinnym bez żadnego problemu można zmieścić nawet kilka urn.

Kremacja jest rozwiązaniem, które jest ekologiczne i ekonomiczne. Warto też opowiedzieć o tym, że umożliwia ona przeniesienie w łatwy sposób szczątków zmarłej osoby z jednego miejsca do drugiego – na przykład w przypadku przeprowadzki rodziny. W przypadku pogrzebu z trumną takie postępowanie jest o wiele bardziej skomplikowane.

Usługi pogrzebowe Gdańsk, oferowane przez zakład pogrzebowy Credo obejmują zarówno tradycyjne pogrzeby z trumną, jak i pogrzeby urnowe. To, na jaką formę pochówku zdecyduje się rodzina zmarłej osoby, zależne jest od jej woli, a także – jeśli została wyrażona – woli zmarłego.