Gdańsk ze swoimi zabytkami stanowi niezwykle ciekawy podręcznik historyczny. Na jego podstawie można poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak żyli – i jak umierali – gdańszczanie. Z dorobku ich życia korzystamy do dziś, natomiast z pamięcią o nich jest już niekiedy trudniej. Zwłaszcza, że w Gdańsku za czasów komunistycznych wiele cmentarzy zostało zlikwidowanych i zamienionych na parki miejskie. O tym, że w danym miejscu znajdowała się nekropolia przypominają skromne tablice. Dziś, niewiele osób zwraca na nie uwagę. Cóż, nie każdy – nawet w dawnych czasach – miał szczęście urodzić się w wyższych sferach i znaleźć się w gronie ok. 6 tysięcy osób pochowanych w Bazylice Mariackiej…
Jak jest teraz?
Dziś w Gdańsku zwykły mieszkaniec zazwyczaj liczy na pochówek na Łostowicach, w Oliwie, na Srebrzysku, na Chełmie (Salvator Nowy) bądź na kilku innych cmentarzach. Władze miasta jednak coraz głośniej wspominają o tym, że za jakiś czas miejsc zacznie brakować. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Gdańska muszą się interesować nie tylko kwestiami doczesnymi, ale i tak odległymi, jak śmierć.
Co więc zrobić, gdy ten właśnie czas nadejdzie i gdy trzeba będzie zmierzyć się ze śmiercią Bliskiej Osoby? Wtedy rodzi się wiele pytań i wiele wątpliwości, a także zagubienie – choćby ktoś uważał się za osobę perfekcyjnie zorganizowaną.
Gdzie szukać pomocy?
Z pomocą wszystkim, których dotyka ból żałoby przychodzą liczne zakłady pogrzebowe. Mają one swoje siedziby w różnych dzielnicach Gdańska tak, aby nie trzeba było ich daleko szukać. O tym, jak wiele jest zakładów pogrzebowych oraz jak różnorodna jest oferta usług pogrzebowych może świadczyć bogata baza firm, których prezentacje znajdują się na portalu Funer.com.pl.
Każdy zakład pogrzebowy ma swoją specyfikę działania, wszystkie jednak swoją codzienną pracę wpisują w misję nadrzędną – jaką jest profesjonalne wsparcie Bliskich Osób Zmarłych w organizacji uroczystości żałobnych. Dzięki temu ostatnie pożegnanie jest rzeczywiście nie tylko piękne, ale i godne królewskiego Gdańska.